سه شنبه 08 خرداد ماه 1403 عضويت ورود
Module Border Module Border
   

 

کشاورزی و قدمت تمدن سده

 

مردمان دیار قهرمان پرور سده هزاران سال است که به تولید انواعی از بهترین محصولات کشاورزی می پردازند. برخی از میوه های این شهرستان جزو بهترین و با کیفیت ترین میوه های موجود ایران است.

از جمله این میوه ها می توان به گونجونی و سیبری اشاره کرد.
گونجونی میوه فوق العاده خوش مزه ای است که مادر شاه میوه یا همان گلابی به حساب می آید. شاه میوه خود انواعی دارد که مطمئن هستم هیچ فردی به جز یک سده ای نمی تواند آن ها را از هم تشخیص دهد و یا حتی نام ببرد. این گونه ها به شرح زیر می باشد :

 آلداران  _ روغن چراغی _ قارا سرخی _ لالا جنگلی

تولایی _ تیموری _ دارابی _ دو رشه_ جز قند _ برمو _ کفتر بچه

سیب نیز انواعی دارد. چند نوع آن به شرح زیر است:
عروس _ پاییزه_  یتیمه _گلاب _ سلطانی _ رد و گل _ بدل _ گلاب

هلو نیز چنین است:

زعفرانی_  انجیری _شبرنگ _ سفیده  _برخه 
بنابراین اگر سده ای نیستید در اولین مراجعه به این شهرستان سراغ گونجونی را بگیرید چرا که هرکس این میوه را نخورد نصف لذت میوه خوردن را از دست داده است!

 

Module Border Module Border
Module Border Module Border
   

 

وضعیت کشاورزی شهرستان خمینی شهر v

 

بعلت موقعيت جغرافيايي و نوع اقليم ، در شهرستان خميني شهر جنگل به معناي واقعي وجود ندارد ، باغهاي ميوه و اراضي زراعي پوشش گياهي شهرستان را تشكيل مي دهد و ميزان مراتع نيز بسيار كم و حدود 1250 هكتار مي باشد كه از نوع متوسط محسوب مي شوند . ميزان ظرفيت چرا در اين مراتع ، چهار هكتار براي هررأس گوسفند در يك دوره تعليف است . يعني توانايي تعليف 313 رأس دام را دارد و با توجه به مساحت شهرستان ( 17575هكتار ) مراتع 1/7% مساحت را شامل مي شوند . در شهرستان خميني شهر وجود باغهاي ميوه مهمترين پوشش گياهي محسوب مي گردند . كه از جهت اقتصادي داراي اهميت و در لطافت هواي شهرستان نيز موثرند در جدول زير ميزان زمينهاي زير كشت در سال 75 و ميزان توليد هر كدام مورد بررسي قرار گرفته است سرانه توليد گندم به ازاي هر نفر در شهرستان معادل 5/23 كيلوگرم و براي استان اصفهان براي هر نفر 116 كيلو گرم مي باشد و محصول جو بطور متوسط سرانه 9 كيلو گرم در شهرستان و 62 كيلو گرم در استان ، برنج نيز بطور متوسط براي هر نفر در شهرستان 15 كيلوگرم و در استان 8/24 كيلوگرم بوده است ،بالاخره سبزيجات شهرستان بطور متوسط 96 كيلو گرم و در استان اصفهان 3/223 كيلو گرم سرانه هر نفر مي باشد . در طول سالهاي75-68 حدود 1260 هكتار از اراضي كشاورزي شهرستان كاشته شده و تغيير كاربري يافته است . در سالهاي 1368 ميزان زمينهاي كشاورزي 5911 هكتار بوده و در سال 1375 به 4650 هكتار رسيده است . حدود 21 درصد كاهش داشته است . اين كاهش از جهات مختلف براي شهرستان زيان آور است . - از نظر ميزان زمينهاي كشاورزي ، كه باعث افزايش كمبود محصولات كشاورزي خواهد شد . - از لحاظ كاهش شغل كه در بخشهاي كشاورزي و وابسته به آن تعداد زيادي از مشاغل از بين مي رود . - از نظر زيست محيطي كه باعث افزايش خشكي هوا خواهد شد . - از جهت شهرسازي نيز باعث گسترش مناطق مسكوني شهرها بدون ضوابط قانوني خواهد شد . براي حفظ زمينهاي كشاورزي و باغها تمام ارگانهاي شهرستان با كمك مردم مي توانند عمل نمايند تا تغيير كاربري زمينهاي كشاورزي به حداقل برسد . زندگي جانوري چون وسعت شهرستان خميني شهر بسيار كم است و حداكثر نقاط شهرستان تبديل به با يا مسكن شده است جانوران وحشي فضاي مناسب براي زيست ندارند و تنها در مناطق كوهستاني شمالي جانوراني از قبيل شغال – بزكوهي و روباه زندگي مي كنند .شهر سده در اين پست ميخواهم يک ميوه پاييزه که بين مردم شهر بسيار پرطرفدار است و يقيناً منحصر به شهر سده است را به شما معرفي کنم .
شايد فکر کرده باشيد که ميخواهم از ميوه " به " صحبت کنم اما اين طور نيست  شايد تنها چند اصله از درخت ميوه "سِبري" در ايران وجود داشته باشد که تماماً در شهر خميني شهر وجو دارد
.
ميوه خوشمزه و آبدار و در عين حال کمياب سِبري ميوه اي تقريبا پاييزه است
شايد شما اسم اين ميوه را شنيده باشيد يا از ميوه فروشي ها ميوه اي با اين نام آن هم با قيمت ارزان خريداري کرده باشيد ولي متاسفانه بايد بگويم سر شما کلاه رفته است و گلابي کشور چين را با نام سبري به شما قالب کرده اند. اين ميوه محبوب، بومي منطقه سده است و حتي در شهرخميني شهر نيز جز يکي دو اصله درخت در بعضي از باغ هاي شهر اثري از اين درخت نيست.
درخت سِبري تنها با قلمه زدن تکثير ميشود و به آفت کش ها کاملاً حساس است
در 2 دهه پيش به علت آشنا نبودن کشاورزان با فن قلمه زني و نکات آن و استفاده از آفت کش ها در باغ ها تعداد اين درخت هاي پر ارزش به شدت کاهش يافت.
شهريور ماه امسال در مغازه هاي ميوه فروشي شهر هيچ خبري از اين ميوه نبود ولي اگر بتوانيد اين محصول را جايي پيدا کنيد يقيناً نخواهيد توانست هر کيلو سِبري را کمتر از پنچ هزار تومان خريداري کنيد 
.

 

 

Module Border Module Border
   
 
  نظرسنجي
لطفا نظر خود را درباره سایت اعلام نمائید.

 

تعداد جوابها : 360

عالی : 39%
خوب : 19%
متوسط : 10%
ضعیف : 32%

  ارسال  
  كاربران برخط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 242
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 242

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 2823157
Visitors بازديد هاي امروز: 1667
Visitors بازديد هاي ديروز: 955

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1403/03/08 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خمینی شهر
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا